(22) 251 66 66
600-22-18-15

info@luxamed.pl
ul. Szwoleżerów 128 lokal 67
05-091 Ząbki

 

Protetyka

Zabiegi

Protetyka

Czytaj...

Chirurgia

Zabiegi

Zabiegi chirurgiczne

Czytaj...

Endodoncja

Endodoncja

Endodoncja

Czytaj...

Mikroskop

Carl Zeiss

Mikroskop

Czytaj...

Periodontologia

Zabiegi

Periodontologii

Czytaj...

Periodontologia 

Periodontologia jest to dział stomatologii, leczący różnego rodzaju choroby dziąseł. Najpowszechniejszą spośród nich, jest paradontoza. Pod pojęciem „paradontozy” rozumiemy przewlekłe procesy zapalne dziąseł oraz głębiej położonych tkanek. Za główną przyczynę powstawania uważa się nagromadzenie na dziąsłach, zębach i wypełnieniach protetycznych, zbyt dużej ilości kamienia i płytki nazębnej. Efektem paradontozy jest uszkodzenie tkanek mocujących zęby i odsłonienie szyjek zębowych. W rezultacie luźno osadzone zęby zaczynają samoczynnie wypadać.

Nowoczesna periodontologia rozróżnia rozmaite sposoby leczenia paradontozy, uzależnione od zaawansowania choroby. Jest wiele metod walki ze stanami chorobowymi towarzyszącymi paradontozie,począwszy od usunięcia kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego, korekcji wadliwych wypełnień i uzupełnień protetycznych aż po odtworzenie zniszczonych tkanek za pomocą nowoczesnych preparatów takich jak np hydroksyapatyt ,osocze bogatopłytkowe czy błony kolagenowe.Dzięki przeprowadzonej przez nas terapii już po jakimś czasie Pacjent może zapomnieć o chorobie i cieszyć się pięknymi, zdrowymi zębami.
Leczenie zmian chorobowych dziąseł rozpoczynamy od czyszczenia zębów z kamienia i osadów .Bakterie obecne w złogach na powierzchni zębów są silnymi patogenami, które w dłuższym okresie czasu mogą doprowadzić do rozchwiania i utraty zęba.

Aby zapewnić optymalny/maksymalny efekt terapeutyczny pacjent przechodzi:

• Instruktaż higieny jamy ustnej.

Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy - zabiegi polegają na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą urządzeń ultradźwiękowych całkowicie bezpiecznych dla   pacjenta, pozwalających bardzo szybko i dokładnie oczyścić powierzchnię zębów.

Piaskowanie - likwidujące osady i przebarwienia z kawy, herbaty i tytoniu. Dzięki użyciu preparatu przeciwzapalnego już po jednym zabiegu następuje widoczna redukcja krwawienia dziąseł.

• Stosowanie środków chemicznymi w postaci płukanek, żeli i iniekcji oraz antybiotykoterapii.

 
W przypadku zaawansowania choroby pacjent przechodzi
fazę chirurgiczną w postaci:

• Kiretaży zamkniętych i otwartych (oczyszczenie kieszeni przyzębnych).

• Zabiegów płatowych pozwalających na usunięcie ognisk zapalnych kości.

• Zastosowania materiałów odbudowujących utraconą tkankę kostną.

Ubytki kości powstałe w przebiegu paradontozy prowadzą do utraty zębów. Jedyną metodą pozwalającą na utrzymanie zębów w jamie ustnej są zabiegi
regeneracyjno-odbudowujące, tzw. sterowana regeneracja tkanek i kości
(GTR i GBR).

 

Preparatami stosowanymi w terapii są :

Błony biologiczne

Materiały na bazie białek ,które działają odtwórczo na aparat więzadłowy zęba .Sa to preparaty ,które stymulują regeneracje tkanek przyzębia,naśladując swoim mechanizmem działania procesy biologiczne zachodzące podczas naturalnego rozwoju tkanek zęba .

Hydroksyapatyt wapniowy 

Kolejna substancja tym razem nieorganiczna wykorzystywana do korekcji defektów szczękowo-twarzowych, fałdów głosowych, wypełnienia tkanek miękkich. Odkłada i bardzo silnie stymuluje tworzenie nowego kolagenu co radykalnie wpływa na poprawę gęstości skóry. W pierwszej fazie,zaraz po zaaplikowaniu ,tworzy rusztowanie dla utkania włókien elastycznych i kolagenu. W drugiej intensywnie pobudza fibroblasty do aktywności co powoduje intensywne namnażanie elementów sprężystych skory oraz macierzy międzykomórkowej (min.kwasu hialuronowego).

Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują powstawanie nowego kolagenu i naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają powstawanie nowych komórek .W efekcie tkanka się regeneruje, następuje poprawa jej elastyczności, gęstości i napięcia.
Błona śluzowa staje się lepiej ukrwiona i nawilżona,mniej podatna na czynniki chorobotwórcze co w konsekwencji powoduje odbudowę więzadeł zęba i polepsza się jego stabilizacja w zębodole. Zabieg polega na pobraniu krwi własnej pacjenta poprzez specjalny zestaw do pobierania krwi bezpośrednio do specjalnych probówek, następnie probówki z zawartością krwi umieszcza się w specjalnej do tego celu wirówce laboratoryjnej i wiruje z odpowiednią prędkością i czasie. Płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu krwi. Koncentrat bogatopłytkowy wraz z osoczem odciągany jest do strzykawki. Odpowiednio przygotowany preparat osocza bogatopłytkowego wstrzykuje się w błonę śluzowa wyrostka zębodołowego oraz w kieszonki zębowe. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na 100% biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych, wysoka zaś skuteczność w osiągnięciu zamierzonego efektu, związana jest z wysoką zawartością w osoczu bogatopłytkowym substancji odpowiedzialnych za stymulację procesów naprawczych.

 
Chorobom przyzębia sprzyjają:

  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu
  • próchnica i stany zapalne jamy ustnej
  • niewłaściwe dopasowanie protez i wypełnień
  • niedobory witamin (zwłaszcza A, E i C) i składników mineralnych
  • choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów
  • wady zgryzu i bruksizm.

W większości przypadków paradontozy można uniknąć. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jej powstawaniu jest prawidłowa higiena jamy ustnej.

Zalecenia dotyczące codziennej higieny

Przynajmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty szczotkuj zęby metodą wymiatającą, jednocześnie delikatnie masując dziąsła.

Używaj specjalnych past które zapobiegają krwawieniu dziąseł, a jednocześnie chronią przed próchnicą.

Ważne jest stosowanie różnych past, gdyż bakterie jamy ustnej „przyzwyczajają” się do pasty stale używanej.

Szczotkę powinno się zmieniać przynajmniej raz na 3-4- miesiące, aby nie ranić dziąseł zużytymi włóknami.

Używać do każdego mycia nici dentystycznych, które dokładnie czyszczą przestrzenie międzyzębowe.

Na koniec stosuj płyn do płukania o działaniu bakteriobójczym.

Bezwzględnie 2- 4 razy w roku należy usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. Bakterie gromadzące się na zębach tworzą osad, który szybko twardnieje i zmienia się w kamień. Najpierw kamień osadza się przy krawędzi dziąseł. Kiedy przybywa kamienia dziąsła cofają się stopniowo, odsłaniając szyjki zębów, które stają się wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. Dziąsła zaczną odstawać od zębów kiedy kamień „wciśnie” się głębiej. Tak powstają kieszonki, miejsce dla dalszego rozwoju bakterii.

 

Aby nie dopuścić do rozwoju choroby należy regularnie poddawać się zabiegowi higieny jamy ustnej wykonywanym w gabinecie stomatologicznym. Krwawienie dziąseł to sygnał, aby zgłosić się do dentysty. Powody mogą być błahe, ale może też ono zwiastować poważne problemy.

 

 

Sprzęt RVG

Sprzęt RVG

Czytaj...

Implanty

Implanty

Czytaj...

Stomatologia estetyczna

Zabiegi

Stomatologia estetyczna

Czytaj...

Dzieci

Zabiegi

Stomatologia dziecięca

Czytaj...