(22) 251 66 66
600-22-18-15

info@luxamed.pl
ul. Szwoleżerów 128 lokal 67
05-091 Ząbki

 

Protetyka

Zabiegi

Protetyka

Czytaj...

Chirurgia

Zabiegi

Zabiegi chirurgiczne

Czytaj...

Endodoncja

Endodoncja

Endodoncja

Czytaj...

Mikroskop

Carl Zeiss

Mikroskop

Czytaj...

Periodontologia

Zabiegi

Periodontologii

Czytaj...

Leczenie dzieci

Odpowiednia opieka stomatologiczna jest bardzo ważna od najmłodszych lat dziecka. Już w pierwszym roku życia powinna odbyć się pierwsza wizyta adaptacyjna podczas której dziecko zapoznaje się z nowym doświadczeniem jakim jest wizyta w gabinecie stomatologicznym . W tym wieku pojawiają się pierwsze ząbki .Rodzic na pierwszym spotkaniu z lekarzem ma okazje dowiedzieć się jak uniknąć próchnicy u dziecka, jaka formę profilaktyki przyjąć oraz zapoznać i oswoić malucha z personelem lekarskim.
Potem gdy dziecko jest już starsze dużo łatwiej akceptuje zabiegi, którym jest poddawane. Niestety mimo ogromnego postępu w metodach leczenia małych pacjentów wciąż bardzo duży odsetek dzieci cierpi na próchnicę. Bardzo niebezpieczna jest próchnica dzieci małych -dwu, trzylatków, u których  rozwija się tzw.forma kwitnąca.Objawia się ona dość niespodziewanie i charakteryzuje piorunującym przebiegiem. Ten rodzaj próchnicy może w przeciągu  kilku miesięcy całkowicie zdegradować uzębienie dziecka. Najczęściej przyczyna są błędy dietetyczne oraz niedostateczna higiena. Dlatego bardzo ważnym jest aby regularnie oglądać ząbki swojego dziecka i gdy tylko zauważymy najmniejsze zmiany kolorystyczne na ich powierzchniach powinnismy jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty, który oceni stopień zagrożenia i w razie konieczności zdecyduje o sposobie leczenia. Równie ważnym okresem w życiu dziecka jest wymiana uzębienia .Pierwsze wyrzynające się 6- tki stałe są często przez rodziców przeoczone. Są to zęby bardzo wrażliwe na procesy chorobowe, ponieważ ich tkanka jest jeszcze słabo zmineralizowana.

Dlatego bardzo ważna jest w tym okresie profilaktyka i regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego.Uchroni to nas w przyszłości przed powikłaniami związanymi z rozwojem próchnicy w zębach stałych.
Podstawowym zabiegami jakie wykonujemy w opisanych momentach życia dziecka są:

Lapisowanie
Lakowanie
Lakierowanie

Są to zabiegi które bardzo często mylone są przez rodziców.

Lapisowanie-dotyczy mlecznych zębów i polega na nasączaniu powierzchni zęba 40% azotanem srebra.Technikę te stosuje się w przednich zębach oraz w bocznych wtedy gdy większa cześć powierzchni jest zniszczona przez próchnicę i nie ma możliwości założenia wypełnienia . Z roztworu wytraca się srebro ,które ma silne działanie bakteriobójcze co pozwala na zatrzymanie procesu próchnicowego.

Lakowanie-zabieg profilaktyczny przeprowadzany w zębach stałych i mlecznych. Polega on na pokryciu uszczelniaczem ( lakiem) bruzd ,szczelin i zagłębień.Lakuje się najczęściej powierzchnie żujące trzonowców i przedtrzonowców .Miejsca te ze względu na budowę anatomiczna sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych oraz są trudne do czyszczenia. Dzięki lakowaniu zapobiega się powstawaniu próchnicy w trudno dostępnych miejscach. Zabieg ten zapobiega powstawaniu zmian chorobowych nawet w 90%.

Lakierowanie-jest to powlekanie wszystkich powierzchni zębów preparatem zawierającym wysokie stężenie fluoru. Zabieg polega na uprzednim oczyszczeniu zębów z osadów i pokrycia ich specjalnym lakierem aplikowanym pędzelkiem .Jest on bezbolesny i powinien być powtarzany 3-4 razy w roku.W ten sposób możemy zniwelować rozwój próchnicy w ok. 40 %.

 

 

Sprzęt RVG

Sprzęt RVG

Czytaj...

Implanty

Implanty

Czytaj...

Stomatologia estetyczna

Zabiegi

Stomatologia estetyczna

Czytaj...

Dzieci

Zabiegi

Stomatologia dziecięca

Czytaj...